"Spatolato" prírodná štruktúra mramoru

Technikou "Spatolato" dosiahneme vzhľad hĺbky prírodného kameňa a lomených segmentov v samotnom kameni. Mramor v prírode je polopriesvitný kameň, farebný odtieň mu dajú minerálne a iné prímesy.

Širokou ponukou odtieňov sa môžeme k želanému odtieňu a prírodnej štruktúre mramoru veľmi priblížiť pomocou techniky Spatolato.

Technika "Spatolato"
Technika "Spatolato"
Príprava a postup realizácie

Príprava podkladu

 1. Podfarbenie: podklad musí byť suchý, pevný, bez olejových fľakov podobných nečistôt. Zabezpečíme farebnú rovnomernosť povrchu, podľa potreby podklad podfarbíme, aby sme dostali rovnomerný farebný odtieň podkladu. Na podfarbenie použijeme bielu farbu.
 2. Zahladenie podkladu: tmelom Jubolin (Jubolin, P25 alebo P50), nerezovým hladidlom.
 3. Brúsenie povrchu: odprášenie vysávaním alebo pozametaním jemnou metlou.
 4. Impregnácia: Akrylátovou emulziou (1:1).

Postup realizácie

Nanesenie Marmorinu

 

(1. vrstva) nerezovou špachtľou. Hrúbka vrstvy ~ 0,1 - 0,2 mm. Na špachtľu si dáme malé množstvo Marmorinu, ktorý pohybmi špachtle rôznymi smermi v tenkej vrstve nanesieme na povrch. Prebytočný materiál zároveň odoberáme, tak aby na stene zostala želaná hrúbka vrstvy. Pri štruktúre Spatolato je dôležitý smer práce. Ak vzor nanášame zhora nadol, je vzhľad ostrejší. Pri nanášaní Marmorinu zospodu nahor, sú línie konečného diela mäkšie.

Nanesenie Marmorinu

 

(2. a 3. vrstva) prebieha rovnako ako prvá vrstva. Jednotlivé vrstvy musia byť pred nanesením ďalšej vrstvy suché. Po aplikácii poslednej 3. vrstvy Marmorinu, počkáme kým podklad celkom vyschne. Podľa potreby povrch jednotlivých vrstiev jemne prebrúsime brúsnym papierom zrnitosti 300 a viac.

Zahladenie povrchu

 

Keď je podklad celkom suchý, kovovým hladidlom zahladíme jeho povrch. Najskôr mierne, neskôr intenzívnejšie a s väčším tlakom na povrch. Ťahy hladidla musia byť všetkými smermi. Povrch prechádza z pololesku do vysokého lesku a pocitu veľkej hĺbky. Hladením dosiahneme väčší kontrast, pretože na miestach hladenia je odtieň Marmorinu tmavší, lesklejší a výdatnejší, v »priehlbinách« zase čiastočne matný a svetlejší.

Záver s náterom Marmorin Shine

 

Pre dosiahnutie vodoodpudivosti a väčšieho lesku, Marmorin natrieme emulziou Marmorin Shine. Tým dosiahneme väčšiu odolnosť povrchu proti prachu, mastnote, vode a podobne.

Náradie a materiál

Náradie

 • valček
 • syntetická handra
 • nerezové zaoblené hladidlo
 • ariless
 • nerezová špachtľa

Materiál

 • JUPOL Gold
 • Akrylátová emulzia
 • Marmorin Shine
 • Jubolin tmel (P25, P50)
 • Marmorin
JUB design štúdio vám uľahčí výber farieb a textúr vnútorných a vonkajších povrchov stien Vášho domu. Vyberte si farebné kombinácie na typových príkladoch alebo si objednajte farebnú štúdiu pre svoj dom.
Pri nákupe ktoréhokoľvek fasádneho systému JUBIZOL vám poskytneme zľavu vo výške nákladov na vyhotovenie farebnej štúdie.
Kontakty JUB Design Štúdio: JUB, a.s. , Stará Vajnorská 27, 831 %4 Bratislava; T: 02/4363 1761, E: jub@jub.sk